A vas, mint nyomelem


A vas az egyik legnagyobb mennyiségben előforduló elem a Földön. A bolygó belső és külső magja tömegének mintegy 80 százalékát ez teszi ki, de a földkéregben is a vas a negyedik leggyakoribb elem.

Az emberi testben már jelentősen kisebb arányban van jelen, egy felnőtt szervezet hozzávetőleg 3-4 gramm elemi vasat tartalmaz. Ennek zöme a vörösvérsejtekben található, a fennmaradó részt pedig a máj, a lép, a csontvelő, illetve az izomszövetek tárolják.

Ami a funkcióját illeti, a vas nemcsak az immunrendszer normál működéséhez, a fáradtság és a kifáradás csökkentéséhez járul hozzá, hanem részt vesz a vörösvérsejt, és hemoglobinképződésben, és a normál szellemi működés fenntartásában és az energiatermelő folyamatokban.

A vashiány


Szervezetünk ugyan képes elraktározni a vasat, de ha felbillen a bevitel és felhasználás egyensúlya a raktárak kiürülhetnek és vashiányos állapot léphet fel.

A vashiány oka lehet:

elégtelen vasbevitel
vas felszívódási zavar
fokozott vas veszteség, vérveszteség
megnövekedett vas igény például intenzív sport vagy várandóság miatt

A vashiány eleinte nem okoz különösebb panaszokat, ahogy azonban hosszabb távon elkezd csökkenni a vörösvérsejtek képződése, az érintettek fizkai terhelhetősége is csökken, és egyre gyakrabban kimerültnek érzik magukat.

A vashiány tünetei:

  • fokozott fáradékonyság
  • kimerültség
  • sápadtság
  • gyengeség
  • légszomj
  • fejfájás
  • szédülés
  • kábaság
  • koncentrációzavar
  • hideg végtagok
  • ingerlékenység
  • gyulladás vagy afták megjelenése a nyelven
  • törékeny körmök

Vas szükséglet


A normál hemoglobinszint a vérben férfiaknál 120-165 g/l, nőknél 115-150 g/l. Ha a saját Hb-értéke alacsonyabb, annak oka lehet vashiány. Ha nem ismeri saját hemoglobinszintjét, érdemes laboratóriumi vérvizsgálatot kérni.

A vas felszívódása a vékonybélben történik. Bizonyos betegségek - mint például a lisztérzékenység (cöliákia) - akadályozhatják a vékonybél bolyhainak normális működését. Ha a vékonybél egy részét eltávolították vagy egyéb műtétet hajtottak végre rajta, az szintén felszívódási problémákhoz vezethet.

Várandós nők esetében megnövekedett vas szükségletről beszélhetünk, hiszen ilyenkor nemcsak a saját, megnövekedett mennyiségű vérkészletében kell tartania a normális hemoglobinszintet, hanem a gyermek vérellátásában is.

Ha a szervezet vért veszít, a vörösvértestekben lévő vasat is elveszíti. A menstruáció alatt a nők egy része több vért veszít, így nekik fokozottan figyelniük kell a vas pótlására. Vérzéssel járó krónikus betegségek is okozhatnak anémiát, így például az aranyér, a nyombélfekély vagy a vastagbélrák.

Az egyoldalú vagy helytelen táplálkozás bármely életkorban vashiányhoz vezethet.

Csecsemőknek, gyermekeknek és serdülőknek a gyors növekedési szakaszokban több vasra van szükségük.

A sportolóknak és a rendszeres testmozgást végzőknek extra vasra van szükségük, mert az izzadás és a felgyorsult anyagcsere fokozza a vas kiválasztását a szervezetből. A vörösvértestekben lévő vas mennyisége befolyásolja az oxigénfelvétel képességét, amelytől az egész szervezet teljesítménye függ.

A sietség, a stressz és a rendszertelen életritmus különösen kiegyensúlyozott és változatos étrendet igényel. A munka mellett se felejtsen el gondoskodni a megfelelő vasbevitelről.

ÉletkorNemVasszükséglet (mg)
0-6 hó6
7 hó - 3 év8
4 év - 10 év10
11 év - 60 év15
11 év - 60 évférfi12
Dohányzás esetén20
Dohányzás eseténférfi18
Alkoholfogyasztás esetén20
Menopauza esetén12

A Hübner iron VITAL® étrend-kiegészítő. Nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.